Wino – ile kalorii mają poszczególne jego odmiany?

Wino – ile kalorii mają poszczególne jego odmiany?

Wiele osób uważa, że wino to najzdrowszy alkohol i wcale nie trzeba się go wystrzegać. Pomijając kwestie zdrowotne, napój ten świetnie pasuje do obiadu czy kolacji. Jest też dobrym wyborem na randkę lub rodzinną uroczystość. Warto jednak mieć świadomość tego, iż winogrona, z których zrobione jest wino, są niezwykle tuczącymi owocami! Ile w takim razie kalorii ma kieliszek wina? Odpowiadamy.

Dlaczego wino może tuczyć?

Z pewnością wiesz, że wino może mieć wiele przeróżnych aromatów i smaków. Bez wątpienia potrafi ono wprowadzić w dobry nastrój, a także kojarzy się z gorącym uczuciem. Wino jest w zasadzie niezbędne na każdej imprezie, bo bardzo wiele osób je lubi. Pijąc ten trunek, rzadko kiedy ktoś zastanawia się nad tym, ile kalorii ma każda lampka. Co ciekawe, odpowiedź nie jest taka oczywista, ponieważ dużo zależy od różnych czynników. Co przede wszystkim decyduje o kaloryczności wina? Największe znaczenie ma:

- zawartość alkoholu;

- stężenie dwutlenku węgla;

- zawartość cukru;

- dodatki charakterystyczne dla poszczególnych gatunków.

Wino – ile kalorii ma 100 ml napoju?

Lubisz czasem sięgnąć po wino? Ile kalorii może mieć jedna lampka? Otóż przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że kieliszek jest kieliszkowi nierówny. W związku z tym lepiej określić ilość kalorii zawartą w 100 ml wina. Oczywiście wszystkie wartości i tak będą orientacyjne, ponieważ nawet niewielka różnica w stopniu słodyczy może spowodować dużą różnicę w kaloryczności. Warto także wiedzieć, że kalorie te nie są całkowicie puste, a wino ma pewne korzystne właściwości. Bez wątpienia jednak lepiej jest sięgać po wytrawne warianty, gdyż zawierają one znacznie mniej cukru.

Kalorie w winie białym

Białe wino jest zazwyczaj lekkie i orzeźwiające, może także sprawdzać się jako aperitif. Dobrze smakuje w zestawieniu z sałatkami z kurczakiem albo owocami morza, po które dość często sięgają Ci, którzy są na diecie. Warto jednak mieć świadomość tego, że białe wino nie jest wcale takie dietetyczne i ma więcej kalorii niż czerwone.

Poniżej przedstawiamy orientacyjne wartości dla 100 ml poszczególnych rodzajów białego wina:

- wino białe wytrawne – 79 kcal;

- wino białe półwytrawne – 82 kcal;

- wino białe półsłodkie – 97 kcal;

- wino białe słodkie – 114 kcal.

Dokładne dane znajdziesz oczywiście na etykiecie wybranego trunku.

Kalorie w czerwonym winie

Czerwone wino jest zazwyczaj bardzo aromatyczne i rozgrzewające. Poza tym to ono słynie z korzystnych dla człowieka właściwości. Z powodzeniem można zestawiać je z daniami mięsnymi, makaronami, ale także innymi obiadami. Pasuje ono również do deserów. Wiele osób ceni sobie także grzańca, czyli wino z korzennymi i cytrusowymi dodatkami, które serwuje się głównie zimą.

Zastanawiasz się, ile kalorii wino czerwone może mieć? Podobnie jak w przypadku białego wina, wartości te są dość zróżnicowane. Poniżej znajduje się uśrednione zestawienie kaloryczności różnych rodzajów win:

- wino czerwone wytrawne – 68 kcal;

- wino czerwone półwytrawne - 75 kcal;

- wino czerwone półsłodkie – 96 kcal;

- wino czerwone słodkie – 106 kcal.

W przypadku czerwonego grzanego wina musisz pamiętać, że kaloryczność będzie większa niż powyższe szacunki oraz wartość podana na etykiecie. Należy bowiem doliczyć także kaloryczność dodatków. Przykładowo, jedna łyżeczka dodanego do grzańca miodu to dodatkowe 39 kcal.

Ile kalorii ma wino musujące i wino bezalkoholowe?

Warto wiedzieć, że zawartość alkoholu i cukru to nie jedyny czynniki determinujące kaloryczność wina. Co ciekawe, wina musujące, nawet słodkie, mogą mieć nieco mniej kalorii niż ich klasyczne odpowiedniki. W zależności od ilości cukru, 100 ml wina musującego może mieć 60-100 kcal. Bez wątpienia jest to opcja bardziej dietetyczna i warto się na nią zdecydować, jeśli musisz każdego dnia liczyć kalorie.

Istnieje także możliwość cieszenia się wyjątkowym smakiem wina, nie martwiąc się zupełnie o zawarte w nim kalorie. Wszystko to za sprawą wina bezalkoholowego, które ma jedynie kilkanaście kcal w 100 ml. Obawiasz się, że tego typu trunek nie jest dla Ciebie? Nic bardziej mylnego. Współczesne wina bezalkoholowe niemal nie odbiegają smakiem od ich alkoholowych odpowiedników. Tymczasem ich spożywanie jest o wiele zdrowsze, więc naprawdę warto przynajmniej czasem skusić się właśnie na tę alternatywę.

Jak widać, każdy rodzaj wina ma nieco inną kaloryczność. Jeśli zależy Ci na szczupłej sylwetce, wybieraj przede wszystkim czerwone wytrawne wino lub wina musujące. Dobrym pomysłem jest też kupno wina bezalkoholowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl