Winiarnia w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Winiarnia w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Wino to ulubiony trunek sporej części społeczeństwa. Z tej racji coraz więcej osób decyduje się na własną piwniczkę na wino. Tobie również marzy się domowa winiarnia? Zobacz, co warto wiedzieć o winiarni w domu, zanim ją zorganizujesz.

Dlaczego warto mieć w domu winiarnię?

Zastanawiasz się, czy winiarnia w domu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Takie rozwiązanie ma naprawdę dużo zalet. Przede wszystkim dzięki winiarni będziesz móc bezpiecznie przechowywać wino, zgodnie z jego wymaganiami. W związku z tym możesz porzucić obawy, że drogocenny trunek się zepsuje lub utraci swoje właściwości. Poza tym wino w każdej chwili będzie gotowe do wypicia. Dzięki temu będziesz mieć czym poczęstować niezapowiedzianych gości, a także urozmaicisz spontaniczną romantyczną kolację. W winiarni trunki zawsze będą miały odpowiednią temperaturę.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, iż winiarnia pozwala wyeksponować kolekcję win. Może to być szczególnie istotne dla smakoszy tego trunku lub osób, które cenią sobie gustowne urozmaicenia wnętrz. Winiarnia może stać się wyjątkowym i niezwykle eleganckim miejscem w Twoim domu. Dzięki niej nie będziesz musiał trzymać butelek w zwykłej lodówce. W winiarni z pewnością pomieścisz naprawdę duży zapas win. Urządzając takie miejsce, warto zorganizować w nim klimatyczny kącik do degustacji, który na pewno przypadnie do gustu zarówno Tobie, jak i Twoim gościom.

Co warto wiedzieć o leżakowaniu wina?

Bardzo duży wpływ na jakość wina ma leżakowanie. W związku z tym, zanim urządzisz w domu winiarnię, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami leżakowania.

Umiejscowienie winiarni

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zazwyczaj najbardziej odpowiedni dla wina jest mikroklimat piwnicy i to właśnie tam najlepiej zorganizować winiarnię. Oczywiście nie każda piwnica się do tego nadaje, zwłaszcza jeśli panują w niej zmienne warunki. Najlepiej sprawdzają się specjalnie wybudowanie piwniczki, np. ogrodowe. Umiejscowienie winiarni w warunkach naturalnych jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Szczególnie warto wybudować ją w skarpie lub pagórku. Obrośnięta trawą piwniczka będzie stanowiła dodatkowy atrakcyjny element Twojego otoczenia. Oczywiście może ona być również wybudowana na płaskim terenie, o ile nie ma tam zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych. Warto mieć świadomość tego, że podmokły teren wymaga bardzo dużego nakładu pracy związanego z organizacją izolacji przeciwwodnej. Piwniczka może także zostać postawiona tuż przy ścianie domu i stanowić jego dodatkowy, nieco niższy element.

Przechowywanie butelek

Poza tym najlepiej przechowywać butelki w pozycji leżącej, co nie doprowadzi do przedostania się powietrza dzięki pęcznieniu nawilżonych trunkiem korków. Wino ma wówczas idealne warunki do powolnego dojrzewania. Niektórzy decydują się także na ułożenie półek w winiarce pod delikatnym skosem, co umożliwia zmieszczenie większej liczby butelek. Pamiętaj także o tym, aby nie kłaść butelek jedna na drugiej, bowiem łatwo mogą się wówczas stłuc. Poza tym dojrzewające wino potrzebuje spokoju, toteż unikaj przypadkowego trącania butelek. Te najmłodsze trunki, które planujesz wypić dopiero za jakiś czas, możesz umieścić w bardziej odległym miejscu.

Winiarnia w domu – o czym należy pamiętać

Jeżeli jesteś zdecydowany na urządzenie w domu winiarni, nie zapomnij o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim zaopatrz się w wysokiej jakości termometr i higrometr. W piwniczce na wino temperatura powinna wynosić nie mniej niż 11 i nie więcej niż 16 stopni Celsjusza. Z kolei optymalna wilgotność to 75%.

Doskonałym rozwiązaniem jest także dostęp do bieżącej wody w winiarni. Dzięki temu łatwo utrzymasz ją w czystości, a poza tym będziesz móc wygodnie płukać kieliszki np. podczas degustacji.

Warto mieć świadomość tego, iż winiarnia powinna być spokojnym, stosunkowo ciemnym miejscem. Drgania nie sprzyjają leżakowaniu wina. W związku z tym zadbaj przede wszystkim o to, aby wyodrębnić nieprzechodnie pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do przechowywania wina. Jeśli dopiero planujesz budowę domu, rozplanuj wszystko odpowiednio wcześniej i zapewnij odpowiednie warunki pod winiarnię. Możesz poradzić się architektów, mających doświadczenie właśnie w urządzaniu tego typu pomieszczeń.

Jak przechowywać wino w domowej winiarni – niezbędne meble i akcesoria

Już wkrótce w Twoim domu zostanie urządzona winiarnia? Dowiedz się, jakie meble będą Ci szczególnie potrzebne. Przede wszystkim warto zainwestować w wysokiej jakości winiarkę, np. wolnostojącą ze szkłem nieprzepuszczającym promieni UV. Dzięki niej wino zawsze będzie miało odpowiednią temperaturę i inne warunki. Co ciekawe, winiarki bardzo często mają minimum dwie strefy, co pozwala na przechowywanie różnych gatunków. Świetnie sprawdzają się także dyspensery, które znacznie ułatwiają rozlewanie wina. W domowej winiarni nie powinno również zabraknąć wytrzymałych drewnianych skrzynek, w których możesz stabilnie przechowywać butelki. Do winiarek i chłodziarek warto natomiast zakupić jak najwięcej półek i szuflad na wino, które umożliwiają trzymanie butelek w pozycji leżącej.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej estetyce winiarni, zaopatrz się m.in. w etykiety do szuflad. Dzięki temu szybko odnajdziesz konkretne wino i wszystko zawsze będzie na swoim miejscu. Jeśli chcesz urządzić kącik degustacyjny, doskonałym rozwiązaniem będą starodawne fotele i stolik. Pamiętaj, aby nie montować w winiarni mocnego oświetlenia, które może zaszkodzić przechowywanym trunkom. W winiarni warto posiadać także gustowne kieliszki do wina, ozdobne serwetki, korki zastępcze. Nie zapomnij również o wytrzymałym stalowym korkociągu oraz filtrach węglowych do winiarek na wymianę.

Jak widać, winiarnia domowa to doskonały pomysł, który ma naprawdę dużo zalet. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, powinieneś wszystko dokładnie zaplanować, zaprojektować i wyposażyć się w odpowiednie meble oraz sprzęt. Dzięki temu możesz zyskać wyjątkowe pomieszczenie, które będzie wizytówką Twojego domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl