Winiarki do wina - czy warto takie urządzenie mieć w swoim domu?

Winiarki do wina - czy warto takie urządzenie mieć w swoim domu?

Nie da się ukryć, że dobre wino powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Wówczas nie traci swoich walorów smakowych. Gdzie zatem należy je na co dzień trzymać? Obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się tzw. winiarki do wina. W końcu klasyczna lodówka czy półka w kuchni to nie jest odpowiednie miejsce na ten alkohol.

Winiarki do wina i ich zalety

Zdaniem ekspertów wino najlepiej jest przechowywać w pozycji poziomej w chłodnym miejscu bez dostępu światła. Wówczas może ono dojrzewać, uzyskując pełny smak i aromat. Dlatego najwięksi koneserzy tego alkoholu mają specjalne piwniczki na wino. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. Czy jedynym rozwiązaniem jest przechowywanie wina w lodówce czy na półce?

O wiele lepszym wyborem są winiarki do wina. Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zapewniają one stałą temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza, a także doskonałą wentylację. W chłodziarkach tego typu nie są przechowywane innego typu produkty spożywcze. Korek więc nie przechodzi innymi zapachami. Winiarki do wina pozwalają na magazynowanie większej liczby butelek. Prezentują się przy tym naprawdę efektownie.

W jaki sposób należy przechowywać wino?

Idealnie byłoby zapewnić winu warunki takie, jak panują w specjalnych piwnicach podziemnych. Kluczowe znaczenie ma stała temperatura 12 stopni Celsjusza. Dopuszczalne są jedynie niewielkie jej wahania w zakresie 10-14 stopni Celsjusza. Warto też zwrócić uwagę na poziom wilgotności powietrza. Powinien wynosić on powyżej 50%. Wpływa to na korek, który stanowi gwarancję szczelności. Wino nie lubi poza tym światła. Przyspiesza ono bowiem procesy związane z jego dojrzewaniem. Charakterystyczny posmak siarki to właśnie efekt nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu stosuje się raczej ciemne butelki na wino, chociaż to problemu w 100% nie rozwiązuje. Winiarki na wino mają za zadanie zapewnić warunki zbliżone do ciemni. Z tego powodu wiele urządzeń posiada pełne drzwi. W przypadku przeszkleń stosowane są z kolei specjalne filtry naty-UV.

Na tym jednak nie koniec. Duże znaczenie ma także sposób odkładania wina do lodówki. Butelki muszą być przechowywane w pozycji poziomej, tak aby korek miał z alkoholem styczność. Winiarkę należy ustawić w miejscu spokojnym. Wino nie lubi bowiem wibracji.

Winiarki do wina - jaki model wybrać dla siebie?

Winiarki do wina to modele wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. Różnią się często wielkością. Są urządzenia ze zintegrowanym oświetleniem ledowym, które delikatnie podświetla wnętrze bez jednoczesnego podnoszenia w chłodziarce temperatury. W winiarkach często wykorzystywane są półki drewniane, co ma odtworzyć leżaki z winnic. Dobrze sprawdzają się półki umieszczone na prowadnicach, bo zawsze można je bardzo łatwo wysunąć ze środka.

Winiarki do wina mogą być naprawdę bardzo małe. Takie modele z pewnością zmieszczą się nawet w niewielkiej kuchni. W praktyce wielkość chłodziarek określa się na ogół, podając liczbę butelek, które zmieszczą się w środku. Butelki mają różne pojemności, ale najpopularniejsze mają pojemność 0,75l. Są to tzw. butelki bordeaux. Winiarki do wina mogą mieścić zarówno kilka, jak i kilkanaście czy kilkadziesiąt butelek z trunkiem.

Jak już wspomniano, oświetlenie w winiarkach odgrywa dość istotną rolę. Pozwala bowiem odszukać daną butelkę. Najlepiej sprawdza się światło LED, które nie emituje zbyt dużo ciepła i nie podgrzewa wina zbyt mocno. Najlepsze urządzenia na rynku mają coraz częściej profesjonalne wyświetlacze i oferują elektroniczne sterowanie poszczególnymi parametrami pracy chłodziarki.

Półki w winiarkach do wina wykonywane są z egzotycznych gatunków drewna lub tworzywa sztucznego. Drewno, o ile jest odpowiednio dobrane, skutecznie absorbuje wilgoć i niweluje niepożądane wibracje. Niekiedy półki są uchylne, które można dopasować do wielkości butelek z winem. Czasem alkohol postawić można w pozycji pionowej, gdy jest już otworzony. Warto rozważyć zakup urządzenia z zabezpieczeniem przed dziećmi, o ile mieszkają one w danym gospodarstwie domowym.

Chłodziarki do wina - ile stref temperatury oferują?

Winiarki do wina jednostrefowe nie mają żadnych wydzielonych stref temperatury. Działają one na zasadzie grawitacji i tak chłodzą butelki. Zimne powietrze gromadzi się na dole, a ciepłe unosi ku górze. Z tego powodu wino, które wymaga niższej temperatury np. białe i różowe należy umieścić na samym dole. Z kolei dojrzałe wino czerwone powinno znaleźć się na górze. Temperaturę panującą wewnątrz urządzenia można na ogół regulować, gdy się zbyt mocno podniesie lub spadnie.

Lepszym wyborem są oczywiście winiarki do wina z wydzielonymi strefami temperatury. Może być ich kilka. Na ogół każda oferuje niezależną regulację temperatury. W ten sposób w chłodziarce przechowywać można z powodzeniem różne gatunki wina.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl