Winiarka w kuchni – podpowiadamy, jaką wybrać!

Winiarka w kuchni – podpowiadamy, jaką wybrać!

Jesteś koneserem aromatycznych, unikatowych smaków win? Lubisz mieć zawsze trunek odpowiednio dobrany do posiłku, który jest spożywany w Twoim domu? Dzięki winiarce, którą możesz zamontować w kuchni, będziesz mógł odpowiednio przechowywać swoje ulubione roczniki tego alkoholu. Zastanawiasz się, jaki rodzaj chłodziarki do wina wybrać? Przeczytaj dzisiejszy wpis, w który podpowiadamy, jaki model będzie najlepszy.

 

Funkcjonalność chłodziarki do win w domu

 

Winiarka pozwala przechowywać ulubione wino w odpowiednich warunkach. Żeby było ono smaczne i zachowało swój oryginalny aromat, należy trzymać je we właściwej temperaturze. Do tego wilgotność pomieszczenia również ma znaczenie. Co więcej, każda butelka powinna być przechowywana w pozycji poziomej, na leżąco, aby trunek miał stały kontakt z korkiem.

 

Niestety często ani zwyczajna lodówka, ani piwnica nie nadają się do tego. Dlaczego? Ze względu na brak odpowiedniej wilgotności i temperatury dla danego gatunku trunku. Zwykła chłodziarka nie dostarczy właściwej wilgotności i do tego wprawia butelki w niepotrzebne drgania. Piwnica natomiast może mieć zbyt dużą wilgotność, a poza tym, nie jesteś w stanie kontrolować tak dokładnie temperatury w tym pomieszczeniu. Właśnie dlatego winiarki są odpowiednim rozwiązaniem i miejscem do przechowywania win.

 

Jakie są zalety winiarek?

 

Dzięki specjalnym chłodziarkom do wina możesz idealnie dostosować temperaturę do rodzaju trunku, jaki posiadasz – co do jednego stopnia. Dotyczy to winiarek, które są kilkustrefowe i możesz w nich trzymać kilka różnych rodzajów win. W urządzeniu tym panuje stała temperatura i optymalna wilgotność, więc nie musisz się obawiać, że Twoje ulubione smaki stracą na aromacie. Chłodziarka przechowuje wina na płasko, czyli w najbardziej odpowiedni dla nich sposób. Nie ma wibracji, jak zwykła lodówka, co mogłoby niekorzystnie wpływać na zawartość butelek. Co więcej, winiarka chroni je przed promieniowaniem UV, które także mogłoby negatywnie wpłynąć na smak Twojego wina.

 

Jak sam widzisz, specjalna, profesjonalna chłodziarka do win jest niezastąpiona. Szczególnie jeśli chcesz podawać ten alkohol wyłącznie w profesjonalny sposób i czerpać z tego przyjemność.

 

Jaka jest najlepsza winiarka do kuchni?

 

Zdecydowałeś się na zakup chłodziarki do wina? To świetna decyzja. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł jeszcze bardziej rozkoszować się smakiem ulubionego trunku, a także podać go w odpowiedni sposób swoim gościom. Teraz pozostaje jeszcze kwestia wyboru – jaki rodzaj winiarki wybrać? Do zabudowy czy wolnostojącą? Poniżej podpowiadamy, jakie są zalety każdej z nich, dzięki czemu, mamy nadzieję, ułatwimy Ci ten wybór.

 

Winiarka wolnostojąca, którą możesz postawić w kuchni

 

W przypadku wolnostojącej chłodziarki do wina możesz ją ustawić w dowolnym miejscu w swojej kuchni. Dokładnie tam, gdzie najbardziej Ci odpowiada, albo tam, gdzie będzie Ci pod ręką. Jeśli Twoja kuchnia jest zbyt mała, możesz ją również przenieść do salonu lub spiżarni.

 

Winiarki tego typu są dostępne w różnych rozmiarach. Możesz zatem schować ją pod kuchennym blatem lub postawić na nim. Jeśli jednak wolisz większy sprzęt i masz na niego więcej miejsca, taki model także możesz kupić. Szeroki wybór chłodziarek znajdziesz w naszym sklepie.

 

Winiarka do zabudowy w kuchni

 

Wolisz chłodziarkę do wina, która wkomponuje się idealnie w kuchenną aranżację? Postaw na winiarkę do zabudowy. Warto jednak, abyś pomyślał o jej montażu znacznie wcześniej, już podczas projektowania i planowania kuchni w mieszkaniu.

Decydując się na chłodziarkę do zabudowy, pamiętaj, że nie będziesz mógł jej szybko i łatwo wymienić na większą. Winiarki te również dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego w zależności od potrzeb, wybierz właściwy. Jeśli zależy Ci na kilkustrefowym sprzęcie, to weź to pod uwagę, zanim rozpocznie się aranżacja całej kuchni.

Ogromnym plusem winiarki w zabudowie jest jej wygląd. Idealnie wpasowana w kuchenne meble będzie prezentowała się w Twoim pomieszczeniu bardzo elegancko i profesjonalnie.

 

Akcesoria przydatne każdemu koneserowi win

 

Posiadając wymarzoną winiarkę, nie zapomnij także o akcesoriach. Każdy koneser wina powinien je mieć w szufladzie w kuchni. Pierwszym z nich jest oczywiście korkociąg. Wybierz taki, dzięki któremu nie będziesz musiał mocować się z każdą butelką przed jej otwarciem. Jeśli wybierzesz najtańszy, możesz uszkodzić nim korek, który się pokruszy i wpadnie do środka. Te korkociągi, które działają na zasadzie dźwigni, zdecydowanie najlepiej się sprawdzą. Będziesz miał pewność, że otwarcie wina będzie proste i szybkie. Jeśli znajdziesz dwa otwieracze, gdzie jeden będzie w większości wykonany z plastiku, zrezygnuj z niego. Plastik łatwo ułamać. Wybierz ten korkociąg, który będzie trwały i łatwo się nie uszkodzi.

Czego jeszcze będziesz potrzebował? Oczywiście odpowiednich kieliszków. Jeśli dobierzesz je właściwie do rodzaju wina, wpłynie to również na jego smak i estetykę podania. Nie ma uniwersalnych kieliszków do każdego trunku. Wybierając kieliszki, postaw na te, których szkło jest cienkie i idealnie przezroczyste, bez kolorystycznych wstawek. To sprawi, że łatwiej ocenisz barwę wina. W innym kształcie kieliszków podaje się wino czerwone, w innym białe, a w jeszcze innym porto.

 

O czym warto pamiętać podczas otwierania wina?

 

Podstawową zasadą jest tzw. oddychanie wina. Gdy już je odkorkujesz, odstaw je otwarte na kilka minut, aby się napowietrzyło. Ciekawostką sommeliera jest to, że każde wino uwalnia swoje specyficzne aromaty w innej temperaturze. Wiedziałeś o tym? Żeby odpowiednio podać trunek i je uwolnić, możesz zmierzyć, ile ma stopni. Są do tego specjalne urządzenia, które możesz umieścić na butelce.

 

Po nalaniu trunku do kieliszków, odstaw butelkę w chłodne miejsce. W tym celu może się przydać specjalny stojak na stół, który lekko schładza jej zawartość. Dzięki temu temperatura wina pozostaje odpowiednia, a aromat nie ulega zmianie. Będziesz mógł skorzystać z niego ponownie, nawet po kilkudziesięciu minutach i będzie tak samo wyśmienity.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl