Degustacja wina to niezwykłe doświadczenie, w którym udział biorą niemal wszystkie Twoje zmysły. Może stanowić doskonałą rozrywkę i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ta z pozoru łatwa czynność ma jednak swój specyficzny przebieg, którego warto przestrzegać. Jak zatem degustować wino, aby wydobyć jego wszystkie walory smakowe? Jak się do tego przygotować? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania!
O czym należy pamiętać przed degustacją wina?
Jak już wiesz, degustacja wina jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie, np. podczas spotkania z rodziną czy z przyjaciółmi lub też wybrać się na zorganizowane wydarzenie.
Jeżeli degustacja ma się odbywać w Twoim domu, pamiętaj o tym, aby dokładnie go wywietrzyć. Dotyczy to przede wszystkim tego pomieszczenia, w którym będą degustowane trunki. Kilka godzin przed rozpoczęciem zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz. Unikaj potraw i napojów, których smak na długo pozostaje w ustach. Tego dnia zrezygnuj także z kawy i czekolady, które zatykają kubki smakowe. Aby oczyścić podniebienie, tuż przed degustacją zjedz kawałek świeżego chleba lub przepłucz usta czystą wodą.
Pamiętaj również o tym, że degustacja win to przede wszystkim dobra zabawa. Postaraj się więc nie stresować, szczególnie wtedy, gdy będziesz to robić po raz pierwszy.
Jak degustować wino? Poznaj 3 etapy!
Każda degustacja win składa się z 3 etapów.
Etap 1: Próba koloru
Degustację rozpocznij od nalania niewielkiej porcji wina do kieliszka (ok. 75 ml). Teraz przyjrzyj się jego barwie i zastanów nad tym, jak wygląda. Niektóre czerwone wina mogą przybierać różne barwy – bladą, purpurową, a nawet ciemnobrązową, białe zaś mogą mieć zielonkawy, żółty lub niemal przezroczysty odcień. Oceń nie tylko intensywność koloru, lecz także to, jak wygląda na wielu płaszczyznach. Określ, co widzisz w głębi kieliszka.
Następnie delikatnie rozkołysz kieliszkiem – w ten sposób możesz ocenić lepkość trunku. Zależy ona od zawartości alkoholu lub cukru resztkowego. Im będzie ich więcej, tym wolniej trunek będzie spływał po ściankach naczynia.
Etap 2: Próba zapachu
Abyś mógł określić zapach wina, musisz uwolnić wszystkie jego aromaty. Aby to było możliwe, ponownie rozkołysz trunek, wykonując koliste ruchy kieliszkiem. Powąchaj go co najmniej 3 razy, pamiętając o tym, aby zapach wdychać mocno i głęboko. Następnie zamknij oczy i pomyśl o swoich skojarzeniach – możesz zapisać je w przygotowanym notesie. Czerwone wino często pachnie czerwonymi owocami, przyprawami, a nawet grzybami. W białych zaś wyczuwalne mogą być kwiaty, jasne owoce oraz trawy.
Jeżeli trzeba, trunek możesz wąchać wiele razy. Warto mieć jednak na uwadze, że najważniejsze jest zawsze pierwsze wrażenie – to właśnie ono często bywa bezbłędne.
Etap 3: Próba smaku
To właśnie na tym etapie znajduje się odpowiedź na Twoje kluczowe pytanie: jak degustować wino? Właściwej oceny trunku w końcu nie możesz dokonać bez skosztowania. Dla wielu wielbicieli wina ten etap jest najprzyjemniejszy – i nie ma co się dziwić. Abyś mógł ocenić smak trunku, weź do ust niewielki jego łyk i rozprowadź go równomiernie po całej jamie ustnej. Na początku zadanie to nie będzie zbyt łatwe – z czasem jednak nabierzesz wprawy. To właśnie tutaj może mieć miejsce charakterystyczne siorbanie – degustatorzy wraz z winem nabierają nieco powietrza. W ten sposób uwalniane jest całe bogactwo smaku.
Na tym etapie również warto zapisać swoje spostrzeżenia i odczucia związane m.in. z:
- zawartością alkoholu,
- koncentracją tanin (dużą ilość poznasz po uczuciu drętwienia języka, policzków czy dziąseł),
- wytrawnością wina,
- czasem utrzymania smaku.
Po tym zadaniu kiperzy, czyli profesjonalni degustatorzy, wypluwają wino do specjalnie przygotowanego naczynia. Możesz też tak zrobić, lecz nie musisz. Na sam koniec postaraj się opowiedzieć o swoich odczuciach związanych ze skosztowanym trunkiem. Teraz już wiesz, czy będziesz chciał go spróbować ponownie, czy też wolisz testować inne smaki.