Jak otworzyć wino? Poznaj nasze sprawdzone sposoby

Jak otworzyć wino? Poznaj nasze sprawdzone sposoby

Romantyczny wieczór z ukochaną, kolacja już czeka na stole, świece zapalone. Ona patrzy wyczekująco, a Ty musisz stanąć na wysokości zadania. Pora otworzyć wino! Tylko jak zrobić to szybko i sprawnie, przy okazji imponując drugiej połówce zręcznością i obyciem? Przedstawiamy krótki poradnik dla tych, którym zdarza się zadawać sobie pytanie: jak otworzyć wino?

Korkociąg – rozwiązanie oczywiste, ale czy proste?

Jeśli jesteś w zdecydowanej większości, to znaczy, że masz w kuchennej szufladzie tzw. korkociąg skrzydełkowy. Został zaprojektowany w taki sposób, byś nie musiał wkładać wiele wysiłku w otwieranie butelki wina. Potrzebna jest jednak precyzja: po zdjęciu kapsla, trzeba wkręcić śrubkę korkociągu w korek tak, aby go nie przebić. Musisz więc na chwilę odwrócić wzrok od ukochanej, precyzyjnie wycelować w środek i trzymać korkociąg prosto. Skrzydełka same uniosą się do góry, a gdy je sprawnym ruchem opuścisz, korek wysunie się z butelki. Wystarczy teraz, że go trochę podciągniesz i gotowe! Wino otwarte.

Natomiast jeśli masz ambicje barmańskie to zdarzyć się może, że w Twojej szufladzie w kuchni leży trybuszon – używane przez barmanów, podobne do scyzoryka narzędzie do otwierania wina. Tu już musisz wiedzieć, jak otworzyć wino, bo choć przy korkociągu skrzydełkowym sprawa jest dość intuicyjna, trybuszon barmański wymaga ćwiczeń i wprawy. Trzeba butelkę złapać pewnym chwytem, przeciąć nożykiem folię zabezpieczającą trzy razy i wkręcić śrubkę tak, by nie przebić korka z drugiej strony. Wino nie może mieć styczności z metalem. Teraz następuje moment kulminacyjny. Trzeba wyjąć korek jednym ruchem, ale bez charakterystycznego dźwięku. Wydaje się niemożliwe? Najwprawniejsi sommelierzy właśnie w taki sposób otwierają wino.

Istnieje jeszcze rozwiązanie dla leniwych – korkociąg elektryczny. Tutaj sprawa jest już dziecinnie prosta. Wystarczy, że zdejmiesz kapsel zabezpieczający i nałożysz korkociąg na szyjkę butelki. Naciskasz guzik i czekasz, aż urządzenie wykona swoją pracę. Do Ciebie należy więc wybór: zaskoczyć ukochaną wprawą i finezją, zamawiając u nas profesjonalny korkociąg multifunkcyjny z wysokiej jakości stali i drewna, czy pójść na łatwiznę.

Brak korkociągu – brak wina do kolacji?

Niekoniecznie, choć w tym wypadku możesz zapomnieć o romantycznej atmosferze. Z drugiej strony, metody otwierania wina bez korkociągu dają duże pole do popisu osobom zaradnym i sięgającym po niestandardowe rozwiązania. Zacznijmy od dość brutalnego sposobu, mianowicie wepchnięcia korka do butelki. Wystarczy znaleźć długi i sztywny rekwizyt, chociażby widelec i uzbroić się w cierpliwość. Przy odrobinie wytrwałości korek powinien dać się przesunąć w drugą stronę, to znaczy do wnętrza butelki. Wytrawni koneserzy zapewne przewracają oczami, ale Ty możesz nalać wino do kieliszków i cieszyć się miłym wieczorem.

Inny sposób ma już w sobie coś z alchemii – polega na podgrzaniu miejsca między winem a korkiem butelki. Można to zrobić za pomocą palnika kuchennego, zakładając, że masz go w zanadrzu, a korkociągu akurat nie. Jeśli równomiernie podgrzejesz przestrzeń między powierzchnią wina a korkiem, to ten ostatni powinien zacząć się wysuwać. Zachowaj jednak ostrożność! Korek może równie dobrze gwałtownie wystrzelić.

Jeśli otwierasz wino musujące, możesz spróbować z nożem lub scyzorykiem. Złap butelkę w połowie wysokości tak, by była skierowana korkiem od Ciebie na zewnątrz. Kąt nachylenia powinien wynosić 30-40 stopni. Nóż przykładasz do punktu styku szyjki z szerszą częścią butelki. Teraz zdecydowanym ruchem wybij korek. To metoda dość gwałtowna i ryzykowna, bo łatwo w ten sposób zwyczajnie butelkę stłuc. Mimo wszystko bezpieczniej zawczasu zaopatrzyć się w profesjonalny korkociąg najlepiej taki, który jest wyposażony w nożyk do folii i otwieracz ze stopką do korka.

Co po otwarciu wina?

Już wiesz, jak otworzyć wino, ale czy wiesz, jak je przechowywać? Przez kontakt z tlenem czerwone wino łatwo zmienia się w ocet. Trzymając butelkę w pionie i korkując ją po każdym nalaniu trunku do kieliszków, w znacznym stopniu ograniczysz ten kontakt. Poza tym, wino trzymaj z dala od światła i poniżej temperatury pokojowej. Dzięki temu spowolnisz procesy chemiczne zachodzące w trunku, w tym jego utlenianie.

Jak przechowywać wino przed otwarciem?

A przed otwarciem wina? Sposób przechowywania alkoholu przed jego otwarciem również ma niebagatelny wpływ na jego jakość. Jeśli jesteś koneserem wina i lubisz je pić w odpowiedniej temperaturze, winiarki wolnostojące będą idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Chłodziarki do wina mogą być małe i kompaktowe tak, byś miał zawsze ulubiony napój pod ręką w salonie. Mogą także zajmować miejsce standardowej lodówki w kuchni, z możliwością zabudowy. Doskonale izolują butelki od promieni UV, utrzymują stałą wilgotność powietrza, nie powodując szkodliwych wahań temperatury. Zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu, w którym znajdziesz szeroki wachlarz różnych typów winiarek i znajdź coś dla siebie. Możesz wybrać spośród urządzeń do starzenia, dojrzewania czy serwowania wina, zależnie od indywidualnych preferencji i potrzeb. Zawsze zalecamy zakup winiarki większej niż ilość butelek, które chcesz przechowywać obecnie. Za kilka lat Twoja kolekcja najprawdopodobniej się powiększy, lepiej więc wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania również w przyszłości.

Już wiesz, jak otworzyć wino, o resztę zadbamy my

Otworzyć butelkę wina dobrze znaczy – bezpiecznie i z zachowaniem jego właściwości smakowych. Nie obejdzie się więc bez profesjonalnych gadżetów i sprzętów, które możesz zakupić w naszym sklepie internetowym. Dobre wino, korkociąg i chłodziarka to podstawa udanego wieczoru z kieliszkiem w dłoni. Dzięki takiemu wyposażeniu nie musisz się martwić, czy wino zaspokoi kubki smakowe ukochanej. Możesz się odprężyć i zwyczajnie cieszyć miłym wieczorem. To, jak otworzyć wino scyzorykiem, palnikiem kuchennym, czy widelcem niech pozostanie tylko zabawną anegdotką, opowiadaną nad kieliszkiem idealnie schłodzonego trunku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl