Zapewne niejednokrotnie zdarzyło Ci się, że otwarte wino nie zostało wypite tego samego dnia. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, ile może stać i jak powinieneś je przechowywać? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale kwestie te są niezwykle istotne. Mocno wpływają bowiem na utrzymanie tego trunku w świeżości. W dzisiejszym wpisie poruszymy więc zagadnienie dotyczące tego, jak przechowywać wino po otwarciu. Odpowiemy również na inne, często zadawane pytania.
Czy otwarte wino może się popsuć?
Zanim przejdziemy do tego, jak przechowywać wino po otwarciu, warto wytłumaczyć, dlaczego jest to aż tak ważne. Kluczowe może być tutaj pytanie, czy otwarte wino może się popsuć? Od razu na pewno nie, ale po jakimś czasie z pewnością tak się stanie. To wszystko dlatego, że trunek ten nie lubi tlenu, którego po otwarciu butelki jest aż nadto. Pod wpływem nadmiernego kontaktu z tym pierwiastkiem chemicznym wino kwaśnieje i zaczyna zamieniać się w ocet.
Warto więc jak najbardziej zminimalizować ilość tlenu, który przedostaje się do butelki. Po napełnieniu każdego kieliszka wskazane jest przede wszystkim jej ponowne zakorkowanie. W przypadku dłuższego leżakowania istotną kwestią jest też sposób przechowywania.
Ile może stać otwarte wino?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od wielu czynników. Duży wpływ ma przede wszystkim zawartość alkoholu (im mocniejsze wino, tym wolniejszy proces psucia), rodzaj wina, jego kolor, gęstość, zawartość cukru, a nawet i smak. Zakładając, że trunek zostanie zabezpieczony korkiem, a także prawidłowy będzie jego sposób przechowywania, to:
– wina musujące – od 1 do 3 dni,
– wina białe – od 3 do 5 dni,
– wina lekkie, słodkie oraz różowe – od 5 do 7 dni,
– wina czerwone – od 3 do 5 dni.
Nieco dłużej mogą stać wina typu Bag in box. Są one specjalnie pakowane, dzięki czemu do ich wnętrza nie przedostaje się tlen. Zachowują zatem świeżość nawet przez 2-3 tygodnie. Wyjątkiem są też wina likierowe. W ich przypadku wszystkie walory zostają zachowane nawet przez miesiąc. Zasada jest taka, że im słodsze wino likierowe, tym dłużej pozostaje świeże. Długim przechowywaniem mogą poszczycić się też wina z dodatkiem brandy.
Jeśli chcesz stwierdzić, czy dany trunek jest zepsuty, to sprawdź jego smak, kolor i aromat. Aby to ocenić, wystarczy zaledwie mały łyczek. Jeżeli te właściwości nie ulegną zmianie, to wino jest nadal dobre. Kwaśne nie nadaje się natomiast do picia. Nie należy ryzykować i spożywać zepsutego wina. Nie tylko jest ono nieprzyjemne w smaku, ale może też źle wpłynąć na układ pokarmowy.
Jak przechowywać wino po otwarciu?
Jak zatem przechowywać wino po otwarciu, aby jak najdłużej zachowało świeżość? Tutaj należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Szczelne zamknięcie
Otwarte wino bardzo szybko traci swoje właściwości. Podczas przechowywania należy więc zadbać o jego szczelne zamknięcie. W przypadku trunku z nakrętką jest to bardzo proste, gdyż wystarczy zakręcić butelkę. Jak jednak sprawa wygląda z korkiem?
Można wcisnąć go z powrotem w szyjkę. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Na szczęście na rynku znaleźć można specjalne korki i zatyczki. Ich stosowanie zaleca się w szczególności w przypadku win musujących. Ogranicz również do minimum liczbę otwarć i zamknięć. Wówczas do środka dostanie się mniej tlenu.
Ciemne i chłodne miejsce
Po otwarciu butelki wina zaleca się, by trzymać ją z dala od źródła światła słonecznego. Co więcej, miejsce to powinno być odpowiednio chłodne. Niskie temperatury spowalniają procesy chemiczne, w tym głównie utlenianie. Dobrze jest więc skorzystać z możliwości, jakie oferują winiarki. Dzięki nim uda Ci się zachować zarówno odpowiednią temperaturę, jak i wilgotność. Jeśli nie dysponujesz takim urządzeniem, to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. W ostateczności możesz też skorzystać z lodówki.
Zminimalizowanie powierzchni narażonej na działanie tlenu
Jak już wiesz, to właśnie tlen jest najbardziej szkodliwy dla otwartego wina. Warto więc zminimalizować powierzchnię, która będzie miała z nim kontakt. Możesz to zrobić, przechowując wino w pozycji pionowej np. na drzwiach od lodówki. Dobrze jest też przelać trunek do mniejszej butelki.
Czy można przedłużyć świeżość wina?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przechowywać wino po otwarciu, aby przedłużyć jego świeżość? Oczywiście jest to możliwe, jednak należy wówczas skorzystać z dyspensera do win. Jest to urządzenie przeznaczone do serwowania i przechowywania tego rodzaju trunków. Jego działanie polega na odsysaniu powietrza z butelki, a następnie wtłoczeniu do niej pod ciśnieniem azotu spożywczego. Ten zabieg hamuje oksydację. Jednocześnie wino jest też chłodzone. W rezultacie pozostaje świeże przez co najmniej 30 dni. Nie zmienia się ani jego kolor, ani też smak.
Dyspensery do wina są łatwe w obsłudze i nie wymagają skomplikowanych instalacji. Co więcej, pasują do każdej butelki, dodatkowo ją eksponując. Chcąc spożyć wino, wystarczy skorzystać z wygodnego kranu. To znacznie ułatwia serwowanie. Niestety ze względu na dość wysoką cenę urządzenia te zazwyczaj stosowane są jedynie w takich miejscach jak restauracje czy bary. Jeśli jednak chciałbyś poznać je nieco bliżej, to znajdziesz je w naszym asortymencie.