Wino znane jest już od tysięcy lat. Zapoczątkowane zostało w krajach takich jak Rzym, Grecja, czy też Egipt. W miarę upływu czasu zasięg ten jednak znacząco się zwiększył i obecnie popularne jest już na całym świecie. Na rynku znajdziesz wiele różnorodnych rodzajów i gatunków win. Mogą one zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających koneserów. Aby w pełni delektować się smakiem wina, musisz jednak wiedzieć jak je pić. Tylko w ten sposób możesz odkryć wszystkie jego zalety. Czytając ten artykuł, poznasz kilka prostych zasad, które nauczą Cię, jak pić wino.
Jakie kieliszki do wina?
W niektórych krajach do wina podchodzi się bardzo swobodnie. Delektowanie się jego smakiem jest tam tak powszechne, że zdziwienia nie budzi nawet codzienne podawanie tego trunku do obiadu. Pomimo tak luźnego stosunku nadal jednak zachowuje się pewne tradycje. Jedną z nich jest spożywanie wina w przeznaczonym do tego kieliszku.
Zanim po niego sięgniesz, musisz jednak wiedzieć, jaki kieliszek do wina wybrać. Szkło przeznaczone do spożywania tego trunku powinno być bowiem przezroczyste oraz składać się z nóżki i czarki zwężającej się ku górze. Musi też być dość duże po to, abyś miał wystarczająco miejsca do tego, żeby zakręcić winem.
Bardzo ważny jest również kształt kieliszka. Różni się on w zależności od rodzaju wybranego wina. Zabieg ten nie jest jednak bezpodstawny. Tylko odpowiednie dopasowanie naczynia pozwoli Ci poczuć pełnię smaku i uwolnić jak najwięcej walorów smakowych tego afrodyzjaku.
Do czerwonego wina dobierz pękate kieliszki. W ten sposób alkohol będzie miał kontakt z powietrzem, przez co jego nuty zapachowe staną się intensywniejsze. Tym samym będziesz mógł lepiej je wyczuć, co z pewnością wpłynie na smak.
W przypadku białego wina kieliszki powinny być natomiast mniejsze i węższe. Co prawda, ograniczone zostaną doznania zapachowe, ale nie utracisz niezwykle cennego delikatnego aromatu. Będziesz też mógł na dłużej utrzymać niską temperaturę wina, co w przypadku tego konkretnego rodzaju jest bardzo ważne. W wąskich czarkach serwuj wina musujące. Zapach zostanie skupiony u wylotu kieliszka, a jednocześnie ograniczysz ulatnianie się dwutlenku węgla.
Najbardziej uniwersalne są kieliszki pękate. To właśnie w nich odkryjesz pełnię zalet wina niezależnie od jego gatunku. W ostatnim czasie na popularności zyskują również szklanki do wina. Ich czasza przypomina tradycyjny kieliszek, jednak nie posiadają nóżki, przez co trunek narażony jest na ogrzanie. Może to być jednak dobre rozwiązanie na luźniejsze okazje.
Jak serwować wino?
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pić wino, musisz zacząć od nauki poprawnego serwowania. Istnieją pewne podstawowe zasady, które warto wcielić w życie. Przede wszystkim zaczynaj od wina białego, a dopiero później przechodź do czerwonego. Pierwszeństwo też mają wina wytrawne i lekkie. Zasady te głoszą również, że powinieneś najpierw delektować się gorszym winem, a dopiero później przejść do tego lepszego. Oczywiście nie musisz się tego trzymać. Jest to jedynie propozycja, a ostateczna decyzja i tak zależy od Twoich preferencji.
Zanim zaczniesz podawać wino, pamiętaj też o tym, że potrzebuje ono powietrza. Właśnie wtedy uwalnia się jego smak i aromat. Po odkorkowaniu musi więc minąć trochę czasu, zanim ukażą się pełne właściwości danego trunku. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, powinieneś przeprowadzić dekantację wina. Dotyczy to głównie tych czerwonych, długo dojrzewających. Potrzebują one więcej czasu, aby dojść do siebie. Najprościej przelać wino do dekantera. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, to podobny efekt uzyskasz, otwierając wino parę godzin wcześniej.
Nie zapominaj również o odpowiedniej temperaturze wina. To właśnie od niej zależy, jak bardzo smak i zapach zostaną uwolnione. Pełnię możliwości tego trunku uzyskasz wtedy, kiedy temperatura będzie optymalna. Nie może więc ono być ani za ciepłe, ani za zimne. Czynnik ten zależny jest jednak od rodzaju wina. Wina czerwone najlepiej smakują w temperaturze od 16 do 18°C, białe od 8 do 12°C, a musujące jeszcze chłodniejsze.
Kiedy już uznasz, że przygotowane wino jest gotowe do skosztowania, kieliszki napełnij jedynie do 1/3 ich objętości. Co prawda, złamanie tej zasady nie wpłynie na smak, ale nie będzie dobrze się prezentowało. Ciężkie wina doskonale komponują się z ciężkimi potrawami, w których dominuje mięso. Te lekkie i świeże to natomiast doskonały dodatek potraw lekkostrawnych i ryb.
Jak pić wino?
Proces delektowania się smakiem wina rozpocznij od powąchania zawartości kieliszka. W ten sposób przygotujesz swój nos i język do spotkania z alkoholem. Następnie delikatnie okręć naczynie i wykonaj tę czynność ponownie.
Dopiero kiedy zapach dotrze do Twojego wnętrza, możesz rozpocząć poznawanie smaku wina. Najpierw weź do ust mały łyczek i trzymaj go tak długo, aż całkowicie zniknie uczucie dyskomfortu. W żadnym wypadku nie pomijaj tego kroku. Jest to bardzo ważne, gdyż aby Twoje kubki smakowe były w stanie delektować się tym, co masz im do zaoferowania, musisz je do tego przyzwyczaić. Tylko w ten sposób każdy kolejny łyk będzie Ci dawał maksymalną satysfakcję. Jeżeli dobrze wykonasz tę czynność, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się odgadnąć, z jakich owoców zrobiony jest spożywany przez Ciebie gatunek wina. Będziesz mógł również skutecznie ocenić jego słodkość i cierpkość.
Kiedy już jesteś dostatecznie przygotowany do picia wina, zadbaj o to, żeby prawidłowo trzymać lampkę wina. Aby nie ogrzewać zawartości kieliszka, trzymaj ją za nóżkę. W ten sposób unikniesz też pozostawiania nieestetycznych odcisków palców. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli nie będziesz pamiętał o tej zasadzie, ale najlepiej, aby ten kontakt był jak najkrótszy. Pamiętaj o tym, że ciepłe wino traci na wartości. Tylko wtedy, kiedy wiesz jak pić wino, jesteś w stanie delektować się jego walorami.